Jana Trojanová - herečka a moderátorka.

Taneční magazín: Commedia Finita na hradě i v podhradí

Divadelní agentura INDIGO company, která se věnuje mimo svou páteřní divadelní produkci také pořádání tanečních kurzů a workshopů, připravila pro Pražany i návštěvníky metropole na tuto neděli 30. července 2017 divadelní lahůdku.

 

Tento titul, ač patří k nejmodernějším se stal již mezi divadelními scénáři pojmem téměř klasickým. Nyní jsme mohli zbrusu novou verzi „Commedie Finity“ vidět v červenci – za účasti autorky – na hradě Křivoklát a nyní máte v neděli 30. července šanci vidět toto představení, vyšperkované i živým operním zpěvem, od 20.00 hodin na Révovém nádvoří pražského Klementina.

Hru „Commedia finita“ vytvořila dramatička a překladatelka a později i politička Viktoria Hradská před více než třiceti lety, když pracoval v Akademii věd na úseku dějin českého filosofického myšlení přelomu století. Osudy operní divy Emy Destinnové se v její hře staly nejen ilustrací „údělu umění v Čechách“, ale zároveň údělu velkých osobností obklopených malostí společnosti. I proto se scénář dočkal realizace ve slovenštině, polštině, maďarštině a němčině. Hra byla původně napsána jako monodrama. Možná pamatujete, jak v ní kdysi excelovala již zesnulá Gabriela Wilhelmová. Od roku1985 byla „Commedia Finita“ provedena již mnohokrát téměř výhradně v obsazení čtyÅ ™ hereček a v této podobě se hrává dodnes. První takové provedení „Commedie Finity“ uvedlo plzeňské divadlo. V rozhlasové verzi monodrama ztvárnila Jiřina Jirásková, ale dobová cenzura značnou části textu vyškrtla. Autorka upravila hru před několika lety opět pro monodramatické pojetí přímo „na tělo“ pro herečku Janu Trojanovou. A nyní se scénář ještě mírně upravil pro protagonistčiny mužské kolegy i operní pěvkyni.

Hlavní postava – Ema Destinnová – se na jevišti nikdy neobjeví, vypovídají o ní čtyři průvodkyně jejího života: učitelka zpěvu (ambiciózní pedagogická konkurentka), uklízečka (praktická, přízemní osoba), společnice (rafinovaně vypočítavá mrcha) a komorná (mladá, sobecká dívka). Současné recenze se vzácně shodují, že hra nikterak nezestárla. Nadále, i po proudu času, jsme obklopeni stejnými prvky lidského charakteru, odérem závisti, přízemnosti, rafinované vypočítavosti a přidrzlé pragmatičnosti. Možná se dnes jen umíme o něco v&iacu te;ce smát, než před třiceti lety. Hledáme méně jinotajů?

 

Na koho se můžete těšit?

Hrají: Jana Trojanová, Jiří Klem a Michael Vykus.

Zpěv: Andrea Kalivodová.

Hudební doprovod: Monika Bucharová (violoncelllo) a Štěpán Buchar (kytary).

Režie: Jaroslav Gillar.

 

       

 

Na snímcích z unikátního představení na hradě Křivoklát můžete spatřit jednak herce v čele s Janou Trojanovou v netradičních dobových kulisách a pak i dramatičku a političku Viktorii Hradskou společně s režisérem představení Jaroslavem Gillarem. Věřme, že se pražské představení v Klementinu vydaří stejně jako to na hradě u Rakovníku.

 

Celý článek zde: Taneční magazín